İçeriğe geç

Ölmeyen Müzik Tutkusu : Eski Kasetler

Teknolojinin gelişmesi ve dijital müzik platformunda gözlemlenen büyüme her ne kadar kaçınılmaz olsa da pek çoğumuz hala eskinin samimi kasetçalarlarını ve kasetlerini aramaktayız. Bu nedenle artık çok fazla yerde bulunmayan eski kasetlere olan rağbet günden güne artmakta.

 

Manyetik Ses Kayıt Ortamı: Kasetçalar

 

 

Kasetçalar, 19. yüzyılla birlikte hayatlara girmeye başlayan bir kayıt cihazıdır. Teyp ya da kompakt kaset olarak da adlandırılan kasetçalar, aynı zamanda manyetik bir ses kayıt ortamı olarak tanımlanır. Teyplerde, birden fazla kayıt yapamaya izin veren manyetik şeritler yer alır. Bu şeritler ses ve görüntü gibi verilerin kaydedilmesine ve okunmasına izin verir. Bu özellikleri nedeniyle belirli bir dönemi yerinden oynatmış olan kasetçalarlar genellikle taşınabilir boyutlarda olmalarına rağmen oldukça yüksek ses çıkarırlar. Tabii ki kasetçalarların olmazsa olmazı kasetlerdir.

 

Nostaljik Kasetler

 

 

Kaset kelimesi orjinal adıyla “cassette” olarak ifade edilen Fransızca bir kelimedir ve Fransızcadan İngilizceye, Türkçeye ve sayısız dile geçmiştir. Kasetçaların çalışması bu minik ortasında 2 yuvarlak kısım ve içinde bant bulunan kasetlere bağlıdır. Kasetlerde bulunan özel manyetik banta kaydedilen sesler, kasetçalardaki özel kaset bölmesine yerleştirildiğine ortama düzenli olarak ses verilmesini sağlar.

 

Kasetler arkalı önlü kullanılabilen, her iki tarafına da ayrı ayrı ses kaydedilen ve kasetçalarlara yerleştirilip döndürüldüklerinde ortama müzik veren küçük siyah tabakalardır. Cassette kelimesinin anlamı da “küçük sandık” olarak ifade edilebilir. Kasetçalarların ve kasetlerin ortaya çıkması müzik sektöründe bir sıçrama yaşanmasına neden oldu. Her eve yavaş yavaş girmeye başlayan kasetler, değişik tasarımlara sahip kapaklara ve kapak resimlerine sahip olmaya başladı. Ve böylelikle insanlık kasetçalar çağına girmiş oldu.

 

Kaset Kültürü

 

Kasetler bir dönemin eşsiz müzik kültürünü ifade eder. Kaset o kadar popüler oldu ki artık evde ya da plakçılar aracılığıyla karışık kasetler hazırlamak da bu kültürün büyük bir parçası olmuştu. Eşe, sevgiliye, dosta ya da arkadaşa sevilen özel şarkılarla hazırlanmış bir kaset hediye etmek bir dönem oldukça popülerdi. Bu kültür şu an yaşamıyor olsa da kaset kültürü ve kasetçalarların hala müzikte oldukça önemli bir yeri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir