İçeriğe geç

Müziğe Hayat Veren Teyp Kasetleri

İnternetin ve teknolojinin sayesinde müzik dinlemenin her türlü yolu bulunuyor. Cep telefonundan, televizyondan, tabletten, bilgisayardan kısaca her türlü mobil cihazdan rahatlıkla müzik dinleyebiliyoruz. Hem de birçok zengin seçenek arasından istediğimizi seçebiliyoruz.

 

Halbuki geçmişte böyle miydi? Fazla geriye gitmeye gerek yok. Yakın zamana kadar teyp kasetleri bir numaralı müzik dinleme aracıydı. Bir nesil teyp kaseti ve kurşun kalem ikilisiyle zamanı geçirmiştir. Bazı teyplerin, kasetçalarların kaseti geri sarma özelliği bulunmuyordu. Bu işi elinizdeki kalemle yapmak zorunda kalıyordu.

 

 

Mazide Kalan Teyp Kasedi

 

Teyp kasedi, dünyada ilk olarak 1960’lı yıllarda icat edildi. Ülkemize gelmesi 1970’i buldu. Kaset, ince kahverengi bir şerit üzerine seslerin kaydedilmesinden oluşuyor. Teyp, kasetçalar gibi araçlarla da kaset içindeki kayıtlı sesi/müziği dinleyebiliyorsunuz.

 

1970 yılında ilk resmi kaset çıkmasıyla birlikte, plakların pabucu dama atıldı. Küçük olmaları, daha çok şarkı içermeleri, her yere taşınabilmeleri büyük avantaj sağlıyordu. O dönemin kasetçisi olan bir emektar esnafımız, kasetler sayesinde o dönemde kuyumcudan daha çok kazandıklarını belirtiyor.

 

Kaset Furyasına Dahil Olan Sanatçılar

 

Teyp kasetinin büyük ilgi görmesiyle 70, 80 ve 90’lı yılların başlarına kadar neredeyse bütün sanatçılar kaset çıkardılar. Hatta bazı sanatçılar yılda iki kaset çıkarmaya başladılar. O yılların ünlü şarkıcıları olan Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Bülent Ersoy, Zeki Müren, İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur gibi sanatçıların kasetleri her yerde çalınıyordu. Yöresel sanatçılar da teyp kaseti modasına uydular. Bu sayede, kasetleri dünyanın her yerine ulaşabiliyordu.

 

Nostaljinin Geri Dönüşü

 

90’lı yılların başına kadar teyp kasetlerinin büyük üstünlüğü bulunuyordu. 2000’lı yılların başı itibariyle CD, DVD gibi araçların çıkması, teyp kasetinin modasının geçtiğini gösteriyordu. Yeni araçların daha kaliteli müzik sunması, tercihlerin bu yöne kanalize olmasını sağladı.

 

Her evde, araçta onlarca bulunan teyp kasedi yerini yeni nesil müzik araçlarına devretmişti. Ya çöpe atıldılar ya başkasına verildiler ya da anı olarak tozlu köşelere saklandılar.

 

21. yüzyılı yaşadığımız günümüzde dijital müzik hakim olsa da teyp kasetleri hak ettiği değeri geri kazanmaya başlıyor. Plak ile nostaljiye dönen müzik sektörü, teyp kasetini de unutmadı. Eski ve yeni sanatçıların müzik eserleri basılarak yeni nesile teyp kaseti tanıtılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir