İçeriğe geç

Geçmişe Götüren Bir Alet : Gaz Ocakları

Eski zamanlarda kullanılmış olan çok sayıda eşya vardır. Yaşı yeten kişiler bu eşyaları hatırlarken yeni nesil ise birçoğunun ismini bile bilmez. İsmini duyanları geçmişe götüren eşyalardan biriside gaz ocaklarıdır. Geçmiş zamanlarda sıkça kullanılan bir eşya olduğunu söyleyebiliriz. Nostaljik ürünleri sevenlerin hala kullandığı bir alettir.

 

Gaz Ocağı Nedir ?

 

Gaz ocağı, eski zamanlarda sıkça kullanılan yemek pişirme aletiydi. Geçmiş günlerde yemek yapmak ve çay pişirmek için gaz ocağı kullanılırdı. Bu yüzden eski zamanlarda evlerin vazgeçilmez eşyalarından birisi olarak gaz ocağı karşımıza çıkar. Günümüzde ise kullanımı az da olsa bitmemiştir. İsmi ve görünüşü hala birçok kişinin aklında kalmayı başarmıştır. Nostalji ürünlere meraklı olan kişilerde gaz ocağını evinde bulundurmaktadır.

 

 

Gaz Ocağının Çalışması Nasıldır ?

 

Gaz ocağında bir ispirto haznesi bulunur ve ispirto haznesine bir miktar ispirto koyulur. Ayrıca alttaki genişçe hazneye ise gaz koyulurdu. Kibritle yakılan ispirto haznesi ısındıktan sonra gaz harekete geçerdi. Bu gaz ocakları evlerin olmazsa olmazıydı ve her evde bulunurdu. Özellikle Anadolu’da ve Trakya en yaygın ev aletlerinin başında geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Tabi gaz ocağını kullanırken dikkat etmekte fayda vardır. Bazen gaz akışı sağlanan deliklerde tıkanma yaşanabilir. Bu tıkanmalar küçük müdahaleler ile giderilebilir. Zaten bir sıkıntı olduğu durumlarda gaz ocağından tiz bir ses gelerek söner. Bundan dolayı arıza yaşandığı tespit edilebilir.

 

Gaz Ocağı Çeşitleri Nelerdir ?

 

Gaz ocakları, mutfak tipi, piknik tipi ve kamp tipi gibi çeşitlere sahipti. Bu çeşitlerin çalışma sistemi genellikle aynıdır. Kullanıldığı dönemlerde yaygın bir ürün olduğu için herkesin rahatlıkla kullanımına uygundu. Yemek ve çay için gerekli olan bir eşya olduğu için yaygın olması gayet doğaldı.

 

Günümüzde Kullanılmaya Devam Eden Gaz Ocakları İçin Tamirat Mümkün mü?

 

Günümüzde bazı kişiler kamp, balık ve piknik gibi faaliyetleri için nostaljik gaz ocaklarından yararlanabilmektedir. Eskisi gibi yaygın bir ürün olmasa da tamamıyla kaybolmuş bir ürün değildir. Bu ürünlerin tamiratı ise günümüzde zordur. Çünkü eksilen parçaları bulabilmek oldukça zordur ve hatta birçok parçayı bulma şansınız yoktur. Tabi küçük ve basit olan tamirat işleri yaptırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir