İçeriğe geç

Eski Zamanın Dikiş Makineleri

İnsanların, ilk zamandan bu yana, bedenlerini örtme ihtiyacı vardır. Mahremiyet ve mevsimler ihtiyacı, kişilere göre şekillendirir. Kıyafetlerin, bireylerin görüntüsünü değiştirmesi ile şekillenmesi modayı ve dikiş için makine ihtiyacı doğurur. Eski dikiş makineleri, dekoratif olarak kullanılmaktadır. Eski zamanların popülaritesi olan, kumaş alıp dikiş dikmek, insanlara önemli fırsatlar tanıdı. Kendini ifade etmek için el becerisi ile dikiş yapmak makineler ile kolay hale geldi.

 

 

Dikiş Makinesi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

 

Makinenin patenti, 1830’da İngiliz Thomas Saint tarafından alınmıştır. Saint, makinenin satışını yapmamıştır. Fransız asıllı terzi, Barthelemy Thimonnier tarafından dikiş makinesi geliştirilmiştir. 80 tane kadar üretim yapılmıştır. Makine insan becerisinin çok üstünde olduğu ve bir bütçe gerektirdiği için diğer terziler tarafından imha edilmiştir. Walter Hunt isimli bir Amerikalı, Türkiye’de de kullanılacak olan eski dikiş makinalarını geliştirmiştir. Çapraz dikiş yapabilen bir makinadır. Ülkelere, dikiş makinasının ticaretini yapan kişi, Isaac Singer’dır. Soyadı, markası olarak bilinir.

 

Eski Dikiş Makineleri Nasıl Çalışır?

 

Makinenin üstünde bulunan iğneye bir ip geçirilir. Makinenin, altında bulunan başka bir ipin düğümlenmesi ile oluşturulmuş bir düzenektir. Motorunun çalıştırdığı, yuvarlak bir mekanizma içerisine ipler geçer. Dikilecek kumaşın, iğnelerin olduğu ağıza yerleştirilmesi gerekir. Motorun çalışması için, eski dikiş makinelerinin, pedalları vardır. Ayak ile pedallara kuvvet uygulanarak düzenek çalışır. Zaman içerisinde gelişim göstermiştir. Dikiş seçenekleri çoğalmış mekanizma daha kolay kullanılabilecek şekilde hafifletilmiştir.

 

Eski Dikiş Makineleri Nerelerde Kullanılır?

 

Dikiş makineleri, ilk çıktığı zaman terzilere tedirginlik yaşatmış. Terzilik, bir beceri mesleği olduğu için korkulduğu gibi bir süreç yaşanmamıştır. Eski dikiş makinelerin ağırlığı ve kullanım şekli her insanın ilgisini çekmemiştir. Yoğunlukla terziler dikiş makinesi sahibi olmuş ve yaptıkları işi kolaylaştırmıştır. Zaman içerisinde, kadınlar boş vakitlerini geçirmek için sahip olmaya başlamış ve evlere girmiştir. Kadınlar ek iş olarak, aile ekonomisine katkı sağlamıştır. Tadilat gerektiren durumlar, kolayca çözüme kavuşmuştur.

 

Eski Dikiş Makineleri Türleri

 

  • Düz dikiş makineleri, klasik olarak tabir edilir. Seçenek olarak, 301 dikiş yapabilen modeli vardır.
  • Overlok dikiş makinesi, geliştirilmiş bir makinadır. Özellikle örme alanında sıkça kullanılmaktadır. Kot gibi kumaşlar için kolaylık sağlar.
  • Örtme dikiş makineleri, modanın insan hayatına etkisi ile giysi süslemelerinde kullanılır. İnce kumaşların dikiminde de etkilidir.
  • Çift iğneli dikiş makineleri, diğerlerinden farkı lastik gibi materyalleri giysilere monte etmek için kullanılmasıdır.
  • Zikzak dikiş makinesi, mayo gibi elastik kumaşlar için kullanılmaktadır.
  • Kol dikiş makinaları, parçaların birleşiminin kolaylığı için piyasaya sürülmüştür.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir